Czas opracowywania nowego leku wzrósł do ponad 7 lat, a koszty sięgnęły astronomicznej kwoty 2,3 miliarda dolarów. Droga do nowych terapii staje się coraz dłuższa i kosztowniejsza – pisze dla Wprost dr hab.Katarzyna Kolasa, liderka grupy roboczej NIL IN ds. AI w ochronie zdrowia – Rzeczywiście, farma nie ma się dobrze, jednak pojawia się światło w tunelu dzięki przedsięwzięciom wykorzystującym sztuczną inteligencję. Nowe, obiecujące perspektywy wymagają od wielkich graczy przyjęcia nowego podejścia do badań i rozwoju. Ci, którzy nie dostosują się do nowych reguł gry, mogą nie przetrwać.”
Dr hab. Katarzyna Kolasa w swoim felietonie opisuje jak sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w działaniach firm farmaceutycznych. Jako przykłady podaje m.in. powołaną przez Astra Zeneca firmę Evinova, która zdalnie rekrutuje pacjentów do badań klinicznych czy Altis Labs z Kanady oferującą holistyczną symulację badania klinicznego w tysiącach wariantów w ciągu zaledwie kilku minut.
Link do artykułu: https://www.wprost.pl/opinie-i-komentarze/11511571/opracowanie-nowego-leku-trwa-ponad-7-lat-sztuczna-inteligencja-przyjdzie-z-pomoca.html#_=_