Innowacje w medycynie i przyszłość ochrony zdrowia na NIL Summit 2023

Dzień drugi Kongresu NIL Summit

Przebiegł pod znakiem innowacji w szpitalnictwie. Panel na ten temat poprowadził dr Tomasz Maciejewski, lider Grupy Roboczej NIL IN poświęconej temu zagadnieniu. O wprowadzeniu nowych technologii w szpitalach opowiedział Yair Itzhar, kierownik ds. relacji globalnych Sheba Medical Center – światowego lidera i wzoru rozwijania nowoczesnych rozwiązań i ich wdrażania w praktyce. Tematem wdrażania szpitalnych innowacji w Polsce zajęli się stawiani za wzór: Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku (UCK) oraz dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK. Dr Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, opowiedział zaś o zasobach rozwoju i zaawansowaniu szpitala z Olsztyna jako przykładu stworzenia ośrodka referencyjnego w Polsce lokalnej. Podsumowanie panelu stanowiła prelekcja Karoliny Tądel i Wiktora Możarowskiego z Instytutu Matki i Dziecka o potrzebnie zespołów ds. innowacji i sztucznej inteligencji w szpitalach.

Organizacja i kultura pracy w medycynie

Kolejna część drugiego dnia NIL Summit dotyczyła organizacji i kultury pracy w medycynie. Panel poprowadził Marcin Maruszewski, kardiochirurg, dyrektor medyczny Untitled Kingdom. O tworzeniu nowoczesnej i innowacyjnej kardiochirurgii opowiedział prof. Michał Zembala. Dr John Scherer, Założyciel i prezes Scherer Leadership Center przybliżył zebranym perspektywę zmian w ochronie zdrowia w oparciu o elementarne zasady medycyny.

Wdrażanie innowacji i zarządzanie zmianą

O wdrażaniu innowacji i zarządzaniu zmianą mówili Artur Białoszewski z SGH, Andrzej Osuch, dyrektor transformacji biznesowej LUX MED, Adrian Kłapyta z 4C Medical Techologies oraz Marek Zawadzki, koordynator Oddziału Urologii Szpitala św. Anny w Piasecznie.

Proces i upowszechnianie innowacji w opiece zdrowotnej

W Panelu poświęconym procesowi i upowszechnieniu innowacji w opiece zdrowotnej udział wzięli: dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH, Kierowniczka Katedry Rachunkowości Menedżerskiej, prof. Marcin Czech, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmako-ekonomicznego oraz prof. Piotr Skarżyński, Dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów.

Medyczne przedsiębiorstwa

Na zakończenie Kongresu NIL IN Jakub Chwiećko, lider Grupy Roboczej Startupy Medyczne przedstawił raport dotyczący roli lekarzy w polskich startupach oraz poprowadził panel poświęcony medycznym przedsiębiorstwom powołanym przez lekarzy. O swoistej mapie innowacji medycznych opowiedział w ramach panelu Hubert Życiński, zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji z Ministerstwa Zdrowia. Na temat lekarzy zaangażowanych we wprowadzanie i badanie innowacji rozmawiali natomiast dr hab. n. med. Wojciech Kukwa, Kierownik Katedry Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. n. med. Siddarth Agrawal, Dyrektor generalny i założyciel Labplus oraz lek. Piotr Strus, współzałożyciel i dyrektor generalny play.air. Panel posumowała rozmowa Artura Drobniaka i Igora Farafonowa, Prezesa Zarządu w UXERIA dotycząca konieczności powołania i powstania MedLoop’a – polskiej platformy innowacji medycznych wysokiej jakości.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NIL IN SUMMIT

Konkurs

O nas

Grupy robocze

Ludzie

Partnerzy

Aktualności

Kontakt