System diagnostyczny do oceny postawy ciała i pomiarów ortopedycznych - Orthometr

System diagnostyczny- Orthometr projektem, który uzyskał tytuł finalisty konkursu ,,Przychodnia przyszłości’’ organizowanego przez NIL IN. ✨?

Orthometr jest to podręczny przyrząd diagnostyczny przystosowany do bezprzewodowego połączenia z opracowaną dedykowaną aplikacją na PC, tablet. Działa na zasadzie elektronicznego kątomierza o specjalnie dobranych kształtach pozwalających na pomiar parametrów postawy ciała oraz zakresu ruchów wszystkich dużych stawów kończyn. Ponadto posiada funkcje pomiaru liniowego który pozwala na ocenę elastyczności kręgosłupa. A także zaopatrzony jest czujnik nacisku wykorzystywany do pomiaru siły mięśniowej i do oceny nacisku pelot w leczeniu skoliozy idiopatycznej u dzieci. Dedykowany jest do obiektywnej (opartej na mierzalnych parametrach), szybkiej i taniej oceny postawy ciała u dzieci i młodzieży, a także do diagnostyki ortopedycznej. ??

Aplikacja zawiera naukowo opracowany algorytm wykrywania wady postawy a w szczególności skoliozy, która ułatwia przeprowadzenie badania poprzez aktywne prowadzenie głosowe i obrazowe na awatarze. Poprzez automatyczną analizę parametrów algorytmu podpowiada badającemu rozpoznanie i sugeruje dalsze postępowanie z dzieckiem. Dane są zapisywane w programie a można je wydrukować rodzicowi, archiwizować , przesłać do konsultacji do innej placówki- telemedycyna. Aplikacja pozwala przeprowadzić lekarza, fizjoterapeutę lub pielęgniarkę przez kolejne etapy badania, zdalnie zapisać wyniki, stworzyć raport i podpowiedzieć, jak należy dalej postępować. ?‍⚕️?‍⚕️

Ortometr uzyskał pozytywny wynik w procesie oceny klinicznej przeprowadzonej w niezależnych ośrodkach klinicznych. W kilku ośrodkach rehabilitacyjnych w kraju i za granicą stosowana jest już metoda leczenia skolioz o nazwie ROK (SRB) opracowana przez doktora Kluszczyńskiego.Tę nowoczesną metodę leczenia będą ewoluowały trzy uniwersytety w ramach podpisanego porozumienia współpracy, tj. Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet im. Józefa Šafárika z siedzibą w Koszycach (Słowacja). ??

Model leczenia skoliozy opiera się na koncepcji dr n. med. Marka Kluszczyńskiego wg której leczenie skoliozy powinno skupiać się na odbudowaniu zaburzonej Równowagi Odruchowej Kręgosłupa (ROK) – Spinal Reflex Balans method (SRB-method). Skuteczność metody potwierdzają udokumentowane wyniki 830 dzieci ze skoliozami leczone w ośrodku w latach 2011-2019. Model terapii polega na: ? ?

1. wczesnym wykryciu skoliozy u dziecka- orthometr

2. stabilizacji i zrównoważeniu postawy ciała- specyficzna fizjoterapia,

3. trójpłaszczyznowej korekcji kręgosłupa- specyficzna fizjoterapia, gorset, GS,

4. trening autokorekcji postawy

5. edukacji i wyrobieniu nawyku skorygowanej postawy w czynnościach dnia codziennego

Model jest zgodny z wytycznymi i zaleceniami międzynarodowego towarzystwa naukowego SOSORT – Society on Scoliosis Orthopedic and Rehabilitation Treatment, którego autor jest czynnym członkiem.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Piotr
31 lip 2023 14:18

Gratuluję!! Świetna rzecz, przyszłość diagnostyki w rehabilitacji! Bardzo praktyczne urządzenie, polecam spróbować we własnych gabinetach

NIL IN SUMMIT

Konkurs

O nas

Grupy robocze

Ludzie

Partnerzy

Aktualności

Kontakt