Vaccine Forum 2023

Podczas VaccineForum2023 odbyła się debata „Sztuczna Inteligencja w Służbie Zdrowia: Nowe perspektywy w promocji szczepień” z udziałem Artur Białoszewski, lidera NIL IN NIL IN – Sieć Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie zdrowia środowiskowego.

Rozmawiano m.in. o tym, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do promocji szczepień i budowy postaw proszczepiennych, jak sztuczna inteligencja pomaga w tworzeniu szczepionek, a także o mapach epidemiologicznych i wykorzystaniu AI w gromadzeniu danych niezbędnych do ich tworzenia.

Artur Białoszewski, odnosząc się do kwestii elektronicznych książeczek szczepień zauważył, że choć wprowadzenie e-szczepień jest dużym sukcesem, to tylko trzy rodzaje szczepień są uwzględniane w tym systemie: szczepienia przeciw grypie, szczepienia przeciwko HPV, które wymagają również oficjalnej refundacji, oraz szczepienia przeciw COVID-19. Pozostałe szczepienia pozostają opcjonalne i nie są automatycznie rejestrowane. Dlatego ważne są szkolenia dla kadry medycznej, jak korzystać z tego narzędzia, aby gromadzone dane mogły być efektywnie wykorzystywane.

„Z powodzeniem stosujemy już AI w radiologii, gdzie jest ona w stanie znaleźć miejsce, w którym rozwija się nowotwór. Mapy epidemiologiczne są, można powiedzieć, oddaniem obrazu radiologicznego naszego kraju. Mamy jednak problem z wiarygodnością tych danych, ponieważ spływają z opóźnieniem. Elektroniczna karta szczepień będzie dawała nam możliwość śledzenia na bieżąco obszarów w obrazie radiologicznym naszego kraju, które wymagają naszej interwencji i miejsc, w których potrzebna będzie promocja szczepień”.

W debacie wzięli udział: Iwona Schymalla, Paweł Łuków, Maria Libura, Michał Modro, Michal Chodorek, Aleksandra Lusawa
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NIL IN SUMMIT

Konkurs

O nas

Grupy robocze

Ludzie

Partnerzy

Aktualności

Kontakt