10 grudnia 2024 roku odbyła się Konferencja Perspektywy e-Zdrowia, poświęcona wyzwaniom cyfryzacji systemów ochrony zdrowia w dobie rosnącej liczby cyberzagrożeń.
Podczas debaty panelowej „Wyzwania ochrony zdrowia w kontekście cyberzagrożeń” prezes Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Artur Drobniak PhD MD, Dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia Naczelna Izba Lekarska oraz współzałożyciel NIL IN podzielił się swoim doświadczeniem oraz rekomendacjami:
Po pierwsze trzeba uświadamiać dyrektorów placówek medycznych i personel, co staramy się regularnie robić przez szkolenia Naczelna Izba Lekarska, które organizujemy w Ośrodku Badań Innowacji i Kształcenia, o roli cyberbezpieczeństwa i zagrożeniach utraty danych wrażliwych, za które odpowiedzialność ponosi również lekarz. Drugą, nie mniej ważną, rzeczą są szkolenia wdrożeniowe. Szczególnie apeluję o to, aby przy budżetowaniu wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które związane są z ceberbezpieczeństwem, były przewidziane protokoły wdrażania pracowników zanim, te zmiany, zostaną wprowadzone w życie.
W dyskusji wzięli również udział :
dr Tomasz Jaruzelski, Dyrektor Pionu Eksploatacji Systemów Teleinformatycznych Centrum e-Zdrowia
dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytut Matki i Dziecka oraz członek Rady NIL IN
Michal Dybowski, Prezes Healthcare Poland Foundation, Koordynator Koalicji Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia
dr hab. n. med. Paweł Ptaszyński, Zastępca Dyrektora ds. Medyczno-Organizacyjnych, Centralny Szpital Kliniczny i Instytut Stomatologii Uniwersytetu Medycznego. SPZOZ
Sławomir Wasielewski, Członek Zarządu Zakład Ubezpieczeń Społecznych Warszawa
Konferencję zorganizowało Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwo Zdrowia.