Sieć Lekarzy Innowatorów NIL IN to inicjatywa, której celem jest wspieranie i nowych technologii w medycynie oraz integrowanie lekarzy z różnych dziedzin, którzy są zainteresowani innowacjami, nowymi metodami leczenia i podejściami w opiece zdrowotnej. Działalność NIL IN obejmuje szeroki zakres aktywności, zarówno edukacyjnych, jak i praktycznych, w celu poprawy jakości opieki zdrowotnej i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w polskim systemie ochrony zdrowia.
Główne cele i obszary działalności NIL to
- promowanie innowacji – NIL IN angażuje lekarzy w działania związane z nowymi technologiami medycznymi, takimi jak sztuczna inteligencja, telemedycyna, robotyka medyczna czy genomika. NIL IN wspiera również wdrażanie nowoczesnych metod diagnostycznych, terapeutycznych i organizacyjnych w medycynie.
- szkolenia i edukacja – organizowanie konferencji, szkoleń i warsztatów, które pomagają lekarzom w podnoszeniu swoich kwalifikacji i poznawaniu najnowszych osiągnięć w medycynie oraz umożliwienie lekarzom dostępu do nowoczesnych narzędzi i zasobów edukacyjnych. Współpraca z innymi instytucjami NIL IN współpracuje z uczelniami, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, firmami technologicznymi i innymi organizacjami, aby wspierać rozwój innowacji w ochronie zdrowia.
- Integracja i wymiana doświadczeń – Sieć umożliwia lekarzom wymianę doświadczeń, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Wymiana wiedzy między specjalistami różnych dziedzin jest kluczowa dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
Działalność Sieci Lekarzy Innowatorów ma na celu podniesienie jakości opieki zdrowotnej poprzez promowanie i wspieranie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań medycznych, które mogą poprawić efektywność leczenia i organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Gdy dwa lata temu powoływałem tę społeczność lekarzy, którzy są pasjonatami innowacji w medycynie nie spodziewałem się tak dużego odzewu i tak wielkiego znaczenia, jakiego nabierze ta skromna organizacja. Obecnie nasz newsletter odbiera ponad 500 lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zainteresowani są tym, jak zmieniają się innowacje na świecie, nie tylko w naszym kraju a my jako osoby, które tworzymy NIL IN uczestniczymy również w decyzjach na poziomie legislacyjnym, na poziomie organizacyjnym tego, w jaki sposób innowacje do ochrony zdrowia wprowadzać. Współpracujemy z podmiotami zewnętrznymi takimi jak np. Akademia Leona Koźmińskiego, gdzie razem stworzyliśmy wraz z Agencją Badań Medycznych konferencję dotyczącą tego, jak wdrażać sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia. Równocześnie nie zapominamy o rzeczach bardzo istotnych z punktu widzenia funkcjonowania jednostek. Powołaliśmy Koalicję ds. cyberbezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwo to obecnie jeden z najbardziej niebezpiecznych punktów, gdzie może dochodzić nawet do wycieku danych. Ci, którzy zarządzają jednostkami mierzą się z tym problemem na co dzień. Ponadto na początku tego roku wydaliśmy raport dotyczący definicji danych medycznych i tego, w jaki sposób te dane mają być przechowywane i gromadzone. Raport ten jest ogólnodostępny na naszej stronie internetowej. Wśród działań NIL IN-u nie należy pominąć też tego, że w tym roku zorganizowaliśmy drugą edycję konkursu „ Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej”. W tym roku wyłoniliśmy kandydatów w trzech kategoriach – innowacji wdrażanej w AOS i POZ, innowacji w szpitalnictwie a także najlepszego innowatora/ innowatorki w polskim systemie opieki zdrowotnej. Mieliśmy 4 konferencje, w których uczestniczyło ponad 200 osób – na każdym z tych wydarzeń. Współtworzyliśmy je z Venture Cafe Warsaw. Było to miejsce styku biznesu, lekarzy, medtechów a także startupów związanych z tworzeniem innowacji w medycynie, gdzie wszyscy mogli wymieniać się doświadczeniami, jak trudny jest to biznes, jak trudna jest to branża – podkreśla dr n. med. Artur Drobniak, dyrektor COBIK NIL i założyciel Sieci Lekarzy Innowatorów.